Virabhadrasana II

Pozycja wojownika zaliczana jest do pozycji stojących. Wszystkie pozycje stojące są doskonałe na rozciąganie i wzmacnianie nóg oraz kręgosłupa.

Podczas ich wykonywania należy mieć wyprostowane plecy. Dzięki temu wzmocnimy mięśnie utrzymujące właściwą postawę ciała. Pozycja Wojownika, nie tylko przyczynia się do uelastycznienia mięśni nóg i pleców, ale też wpływa łagodząco na organy jamy brzusznej oraz likwiduje skurcze łydek i ud.

Virabhadrasana jest czasem trudna na początku, kiedy twoje nogi nie są zbyt mocne. Wytrwałość z pewnością zostanie nagrodzona wzrostem wytrzymałości i siły. Wszystko, czego potrzeba to cierpliwość i determinacja. Są to dwie bardzo ważne cechy, niezbędne dla osób chcących zrobić postęp. W praktykowaniu jogi nie jest ważny twój początkowy poziom zaawansowania lecz cierpliwość i determinacja w ciągłym dążeniu do celu. Nie poddawaj się!

Wskazówki:

1.W pozycji stojącej, ramiona po bokach ciała, stopy złączone, weź wdech, a następnie rozstaw nogi na odległość ok. 1 metra i podnieś ręce do poziomu, tak aby stanowiły linię równoległą do podłoża, dłonie zwrócone do dołu. Zrób wydech i obróć lewą stopę o 90 stopni w lewo, a prawą o 15-30 stopni w tym samym kierunku.

2.Zegnij lewe kolano tak, aby udo było równoległe do podłoża, a łydka i tułów prostopadłe, zgięte kolano utworzy wówczas kąt prosty. Jeżeli musisz szerzej rozstawić stopy aby utrzymać udo równolegle do podłogi, powoli wysuwaj lewą stopę do tyłu, aż do momentu, gdy odległość między stopami będzie odpowiednia. Trzymaj biodra zwrócone do przodu, równolegle do linii pomiędzy stopami. Zwróć uwagę na to aby biodra były na tej samej wysokości — jedno nie powinno być wyżej niż drugie. Prawdopodobnie odczujesz mocne napięcie w pachwinie. Wyciągnij ręce prosto na boki. Zwróć twarz w stronę lewej nogi. Wytrzymaj w tej pozycji przez około 30 sekund. Jeżeli nie jest to możliwe, wytrzymaj tak długo jak tylko możesz. Następnie odpocznij chwilę i powtórz ćwiczenie.

3.Odwróć się i powtórz tę pozycję w drugą stronę.

Uwaga: Jeśli trudno jest ci utrzymać udo równolegle do podłoża, a łydkę prostopadle, przysuń stopy trochę bliżej siebie, tak aby łydka była wciąż prostopadle, a udo nieco ukośnie. Innymi słowy, kąt w kolanie będzie rozwarty. Później, kiedy nogi staną się mocniejsze, będziesz w stanie zmniejszyć ten kąt rozsuwając nieco bardziej stopy, wciąż utrzymując łydkę prostopadle do podłoża. Ważne jest, aby utrzymać we właściwej pozycji biodra i plecy.

W korygowaniu postawy powinno pomóc: trzymanie ramion w jednej linii bezpośrednio nad nogami, ustawienie kolana nogi wykrocznej dokładnie w jednej linii ze stopą oraz utrzymanie tułowia i bioder skierowanych do przodu - to znaczy nie skręconych w kierunku żadnej z nóg. Pozycje stojące wykonuje się najłatwiej na podłodze z drewna lub linoleum. Bardzo trudno jest utrzymać równowagę na dywanie, kiedy stopy nie mogą przylgnąć do podłoża. Radzę nawet nie próbować tej pozycji na dywanie i z tego samego powodu należy wykonywać ją na boso. Jeśli w twoim domu wszędzie są dywany, proponujemy Ci zaopatrzenie się w specjalną matę do hatha jogi.

Powodzenia!