Wegetarianizm

Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale także pewien sposób postrzegania świata, relacjonowania do siebie i innych, to pewien sposób na życie. Wegetarianin to ktoś, kto stara się żyć w harmonii z otaczającym go światem.

Zostając wegetarianinem ratujesz zwierzęta i ludzi, chronisz środowisko naturalne i jest to jedna z najzdrowszych rzeczy jakie możesz zrobić!
Paul McCartney

Przyjęło się błędne zrozumienie, że dieta wegetariańska nie sprzyja zachowaniu zdrowia. W rzeczywistości jest to tylko mit. Wegetarianie często odżywiają się zdrowiej od niewegetarian, mniej chorują. Badania naukowe potwierdzają, że żyją średnio 15 lat dłużej od osób stosujących inne diety.

Istnieje wiele powodów, dla których warto odżywiać się w ten sposób, poniżej wymieniamy kilka z nich:

ZDROWIE

Jeszcze do niedawna lekarze i dietetycy nie byli przekonani do wegetarianizmu, a ubiegłowieczna nauka o żywieniu utrzymywała wiele mitów na temat mięsa. Coraz więcej specjalistów nie tylko nie demonizuje wegetarianizmu, ale nawet go poleca.Dziś  palmę pierwszeństwa otrzymują pełnoziarniste produkty zbożowe, potem warzywa strączkowe i owoce.

Potwierdzeniem słuszności tej zmiany jest specjalny raport opublikowany w USA przez Lekarski Komitet Odpowiedzialnej Medycyny (dostępny na http://viva.eko.org.pl/Milczaca_arka/raport_PCRM.html). Dokument ten, będący rezultatem kilkunastu lat badań zaakceptowało ponad 3 tys. amerykańskich lekarzy i specjalistów z różnych dziedzin medycyny.Raport jednoznacznie stwierdza, że mięso powoduje choroby układu krążenia oraz nowotwory.

Do podobnych wniosków doszli także angielscy lekarze i dietetycy, którzy przekonani są, że menu zawierające przede wszystkim warzywa, uzupełnione ciemnym, razowym pieczywem, kaszami, ryżem, orzechami i owocami jest optymalne. Taka dieta dostarcza naszemu organizmowi wszystkiego, czego ten potrzebuje.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków w 2003 roku ogłosiło, że „prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie rozwoju, włączając w to okres niemowlęctwa, dojrzewania i ciąży”. Warto odnotować, że jest to niezależna, niewegetariańska, państwowa instytucja.

  Wraz z wegetarianizmem naturalnie zmniejsza się ilość spożywanego cholesterolu, gdyż nie występuje on w produktach roślinnych. Nie ma ryzyka związanego z narażeniem na antybiotyki czy też hormony wzrostu, które są podawane zwierzętom. Zmniejszy się ryzyko chorób związanych z mikroorganizmami czy pasożytami. Znacznie zmaleje ryzyko chorób serca, cukrzycy, a także raka okrężnicy i innych nowotworów.

OCHRONA ŚRODOWISKA

Nie ulega wątpliwości, że przemysł związany z produkcją mięsa szkodzi środowisku. Zużywane są ogromne ilości energii i wody, a z powodu wypasu zwierząt niszczone są lasy i gleba.

EKONOMIA

Wegetariański sposób żywienia jest ekonomiczny. Dla przykładu: jeśli 4.5 ha ziemi wykorzysta się do hodowli zwierząt, to wyżywi 2 osoby, natomiast 24 osoby, jeśli przeznaczy się ją pod tradycyjne uprawy i aż 60 osób, jeśli będzie rosła na niej soja. Gdyby wszyscy zostali wegetarianami, to do wykarmienia ludzi wystarczyłaby jedna piąta wszystkich obecnych zbiorów, zniknąłby problem głodu na świecie. Dzisiaj produkuje się taką ilość pokarmu roślinnego, że nasyciłoby się nią 17 miliardów osób (!).

ASPEKT DUCHOWY

Dieta wegetariańska pomaga kultywować zasadę łagodności i miłosierdzia, wspierając w ten sposób kształtowanie duchowych cech. Dla osób chcących rozwijać się duchowo jest to najważniejszy aspekt wegetarianizmu.

Oczywiście nie należy zapominać o różnorodności pokarmu. Kluczem jest dobrze zrównoważona dieta, która doda nam zdrowia i energii.