Kosmetyka Ajurwedyjska cz.6: Peeling (rytuał nr 4)
Peeling pobudza krążenie krwi, oczyszcza pory i dzięki temu, że uwalnia skórę z łuszczącej się zewnętrznej warstwy, zapobiega powstawaniu wyprysków.
Peeling pobudza krążenie krwi, oczyszcza pory i dzięki temu, że uwalnia skórę z łuszczącej się zewnętrznej warstwy, zapobiega powstawaniu wyprysków. Nadaje cerze promienny blask i stymuluje powstawanie nowej tkanki.
Peeling, by móc go stosować na co dzień, powinien być delikatny i może zastąpić w zupełności mydło. Należy jednak ostrożnie używać gotowych peelingów, które – choć zawierają naturalne składniki w postaci rozdrobnionych pestek brzoskwiń lub łupin orzechów – dla niektórych typów skóry mogą być one za grubo zmielone i zbyt inwazyjne, więc zamiast dobroczynnego działania mogą podrażnić wrażliwą strukturę tkanki i doprowadzić do mikroskopijnie małych uszkodzeń skóry.
Baza wszelkich peelingów składa się z czystej mąki zbożowej lub grochowej, zmieszanej ze sproszkowanymi ziołami w proporcji 3:1. W celu uzyskania kremowej papki należy zmieszać suche składniki z wodą źródlaną lub herbatą ziołową. Taką miksturę, po nałożeniu na twarz, wcieramy w skórę małymi kółkami (w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara). Następnie spłukujemy taką papkę zimną wodą.
Przy normalnej cerze należy pomieszać mąkę owsianą z ziołami w formie proszku: tulsi, sandał, płatki róży - dolać wodę źródlaną, surowe mleko lub herbatę z żywokostu.
Przy cerze suchej miesza się mąkę z cieciorki lub soczewicy z kiełkami pszenicy, zmielonymi migdałami, agar-agar, zmielona ashwagandą, haritaki, kozieradką, tulsi, czarnym bzem, płatkami róży. Suche składniki rozciera się z sokiem z aloesu, mlekiem lub śmietaną.
Przy tłustej cerze zaleca się mąkę jęczmienną z otrębami ryżowymi (grysik), zaś ziołowe składniki w formie proszku to: amalaki, kolendra, manjishta, neem, sandał i lawenda. Rozrabia się je z sokiem z limonki lub z aloesu.
Przy skórze dojrzałej użyj mąki z soczewicy, z jęczmienia lub z ryżu połączonych ze sproszkowanymi ziołami: haritaki, ashwagandą, tulsi, lukrecją, skórką pomarańczy - mieszamy z sokiem z aloesu lub mleka osłodzonego lekko miodem.
Przy skórze zanieczyszczonej użyj mąki owsianej z glinką, połączonych ze sproszkowanymi ziołami: ashwagandą, kolendrą, kminem indyjskim, bibitaki, haritaki, kozieradką, imbirem, neem, manjishta, szczyptą kurkumy i lawendy, które należy połączyć z jogurtem.
Podane składniki dla receptur są opcjonalne. Jeśli brakuje nam jednego z nich, nie zrażajmy się. Można wykorzystać tylko te, które w danej chwili są dla nas dostępne. Większość składników można odnaleźć w sklepie zielarskim, te bardziej egzotyczne z nazwy – najprawdopodobniej w sklepikach internetowych.