Bhagavad-Gita

Bhagavad-gita jest koroną wiedzy wedyjskiej. Podążając jej naukami możemy uczynić swoje życie doskonałym. Odszukuję wers na chybił trafił i on zawsze przywraca mi uśmiech w tej przytłaczającej mnie tragedii. ~Mahatma Gandhi 

W Bhagavad-gicie znajduję ulgę, której nie mogłem znaleźć nigdzie indziej, nawet w Kazaniu na Górze. Zawsze kiedy tylko ogarnia mnie zniechęcenie i w swojej samotności nie znajduję już żadnego promyka światła, który by mnie oświecił, wtedy sięgam po Bhagavad- gitę. Odszukuję wers na chybił trafił i on zawsze przywraca mi uśmiech w tej przytłaczającej mnie tragedii. Mahatma Gandhi 

Wiedza o duszy
 
Wiedz, że to, co przenika całe ciało, nie podlega zniszczeniu. Nikt nie jest w stanie zniszczyć wiecznej duszy. Tylko materialne ciało niezniszczalnej, bezgranicznej i wiecznej żywej istoty podlega zniszczeniu.
Bhagavad-gita 2:17-18
 
Dla duszy nie ma narodzin ani śmierci. Raz będąc, nigdy nie przestaje istnieć. Jest nienarodzoną, wieczną, zawsze istniejącą, nigdy nie umierającą i pierwotną. Nie ginie, kiedy zabijane jest ciało.
Bhagavad-gita 2:20

Tak jak człowiek zakłada nowe ubrania, zdejmując stare, podobnie dusza przyjmuje nowe materialne ciała porzucając stare i zużyte.
Bhagavad-gita 2:22

Nigdy i żadną bronią nie można pociąć duszy na kawałki. Ani ogień nie może jej spalić, ani woda zamoczyć, ani też nie może wysuszyć jej wiatr.
Bhagavad-gita 2:23

Dla tego, kto się narodził, śmierć jest pewna, a dla tego, kto umarł, nieuniknione są narodziny. Nie powinieneś zatem rozpaczać, lecz niezawodnie wypełniać swoje obowiązki.
Bhagavad-gita 2:27

Yoga 

Bądź wytrwały w yodze, Arjuno. Pełń swój obowiązek i pozbądź się wszelkiego przywiązania do sukcesu i niepowodzenia. Taki spokój umysłu nazywany jest yogą.
Bhagavad-gita 2.48

Kto zaangażowany jest w służbę oddania, ten uwalnia się zarówno od dobrych, jak i złych działań, nawet w tym życiu. Zatem dąż  do yogi Arjuno, która jest sztuką wszelkiej pracy.
Bhagavad-gita 2.50

Mędrzec

Co bowiem nocą jest dla wszystkich istot, czasem przebudzenia jest dla samo-kontrolującego się .A co czasem przebudzenia jest dla wszystkich żywych istot, to nocą jest dla dociekającego mędrca".
Bhagavad-gita 2.69

Kto pozostaje niewzruszony wobec trzech rodzajów nieszczęść, kto  nie unosi się szczęściem, kto wolny jest od przywiązań, strachu i złości, ten nazywany jest mędrcem o zrównoważonym umyśle.
Bhagavad-gita 2.56

Kto wolny jest od przywiązań, kto nie unosi sie radością, gdy zdobędzie coś dobrego ani nie rozpacza, gdy spotyka go zło, ten mocno usytuowany jest w doskonałej wiedzy.
Bhagavad-gita 2.57

Spokój

Kto pozostaje niewzruszonym, mimo nieustannego potoku pragnień- które jak rzeki wpadają do oceanu, zawsze napełnianego, a mimo to zawsze pogrążonego w ciszy- ten jedynie może osiągnąć spokój. Ale nie zazna spokoju człowiek, który dąży do zaspokojenia swoich materialnych pragnień.
Bhagavad-gita 2.70