Wiosenne vege-inspiracje
Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji na wiosenny stół: żurek, tofu, sernik mascarpone i słodki chlebek bananowy, pasztet z soczewicy, kolorowe warzywka oraz zapiekankę. Mamy nadzieję, że będzie smakować.
Sernik mascarpone:
Jest bardzo wykwintną propozycją deseru, który zachwyci wszystkich smakoszy ciast serowych. Sernik mascarpone jest odmianą sernika na zimno. Bardzo dużą zaletą tego deseru, oprócz smaku jest bardzo krótki czas przygotowania, gdyż nie trzeba go ani piec ani gotować.
Składniki:
- 500 g serka mascarpone
- 1/4 szklanki mleka skondensowanego (niesłodzonego)
- 4-5 łyżek cukru pudru / fruktozy
- 1/6 szklanki soku z cytryny
- mała puszka krojonych ananasów
- 400 g herbatników
- 200 g masła
- olejek migdałowy
Sposób przygotowania:
Całość herbatników dokładnie kruszymy – można użyć do tego celu większej pojemności młynka. Do pokruszonych herbatników dodajemy starte na grubych oczkach masło i olejek migdałowy. Wszystko dokładnie zagniatamy, dzielimy na dwie części i jedną częścią wykładamy spód tortownicy.
Serek mascarpone miksujemy razem z mlekiem skondensowanym i cukrem. Gdy uzyskamy jednolitą masę dodajemy do niej sok z cytryny aż do momentu, w którym masa serowa zgęstnieje. Do tak przygotowanej masy dodajemy odsączone ananasy.
Masę wykładamy na herbatnikowy spód i na wierzch posypujemy drugą częścią wcześniej utartych z masłem herbatników.
W ten sposób przygotowany sernik w ciepłe dni można dodatkowo schłodzić.
Słodki chlebek bananowy:
Składniki:
- 3 szklanki mąki krupczatki
- 2 szklanki bananowego przecieru
- 3/4 szklanki cukru/fruktozy
- 1/2 szklanki oleju
- 1/3 szklanki letniej wody
- 2 płaskie łyżeczki sody
- 2 płaskie łyżeczki cynamonu
- olejek waniliowy/cukier waniliowy
Sposób przygotowania:
Na początku przygotowujemy przecier bananowy. Do tego celu obieramy kilka dojrzałych bananów i miksujemy je w blenderze lub dokładnie rozgniatamy widelcem.
Następnie wszystkie suche składniki wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy. Po wymieszaniu dodajemy resztę składników i wszystko miksujemy przez około 3 minuty do momentu uzyskania jednolitej masy.
Tak przygotowaną masę wylewamy na okrągłą, wysmarowaną olejem bądź wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę.
Pieczemy w temp. 170 stopni, przez około 40 minut.
Pasztet z soczewicy:
Znakomity do kanapek. Świetnie smakuje w połączeniu z chrzanem.
Składniki:
(proporcje na 1 blaszkę tzw. keksówkę długość ok. 30 cm)
- 250 g soczewicy zielonej
- 5 szklanek wody
- 1 płaska łyżeczka soli
- 2 szklanki płatków owsianych
- 300 g pieczarek
- pół szklanki oleju
- Przyprawy: 3 łyżki stołowe majeranku, 1 łyżka stołowa kolendry mielonej, 1/2 łyżeczki tymianku
1 płaska łyżeczka gałki muszkatołowej mielonej, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, 7 całych ziarenek pieprzu, 1/2 łyżeczka soli, 1 stołowa łyżka sosu sojowego, 1 płaska łyżeczka pieprzu mielonego - olej do wysmarowania blaszki
Sposób przygotowania:
Soczewicę gotujemy w wodzie z 2 łyżeczkami soli do miękkości przez ok. 40 minut (pozostałęj wody nie odlewamy).
W tym czasie umyte pieczarki trzemy na grube oczka a płatki owsiane mielimy w młynku do kawy lub w malakserze. Następnie rozgrzewamy patelnię i przez 3 minuty podsmażamy na oleju wszystkie przyprawy (łącznie z solą i sosem sojowym) za wyjątkiem mielonego pieprzu. Należy uważać aby olej się nie przypalił.
Do tak podprażonych przypraw dodajemy pieczarki i smażymy przez 10 minut.
Podsmażone pieczarki dodajemy do ugotowanej soczewicy. Dosypujemy zmielone płatki i wszystko miksujemy na gładką jednolitą masę.
Na koniec dodajemy mielony pieprz.
Blaszkę smarujemy olejem i wylewamy na nią masę.
Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 45 minut.
Domowe tofu:
Tofu, oferuje nam ogromne bogactwo możliwości wykorzystania w kuchni. Ma łagodny, neutralny smak i dlatego z łatwością przyswaja inne smaki podczas gotowania. To, co z niego przyrządzisz, zależy tylko od Ciebie i Twojej wyobraźni.
Składniki:
- 1 paczka ziarna soi
- 3 łyżeczki soli (kopalnianej ciemnej lub morskiej)
- około 9 łyżek soku z cytryny (lub odpowiednio kwasku cytrynowego)
Robienie tofu przypomina dobrze nam znane robienie domowego twarogu z mleka. Zasada jest ta sama - musimy doprowadzić do ścięcia „mleka" sojowego a otrzymany „twaróg"- to tofu. Następnie zależnie od stopnia sprasowania, otrzymamy miękkie lub twarde tofu. Wpierw jednak musimy otrzymać mleko sojowe.
Soję na tofu należy namoczyć na noc, następnego dnia odcedzić i przepłukać. Dalej zmiksować razem z ok. 4 l wody i przecedzić przez gazę lub czystą ściereczkę. To co otrzymamy, przypomina serwatkę z mleka. Serwatkę należy zachować a pozostałą masę powtórnie zmiksować z ok. 1,5 1 wody i znów przecedzić. Nie wyrzucaj masy, która pozostanie po odcedzeniu serwatki. To okara - produkt o wysokiej zawartości białka. Można sporządzić z niej kotlety, pasztet lub upiec chleb. Całą otrzymaną serwatkę gotuj przez ok. 5 minut. Zdejmij z ognia i dodawaj sok cytrynowy (lub kwasek) i sól, aż ujrzysz formujący się ser razem z jasno żółtą cieczą (serwatką). Mieszaj, tak aby ściął się ser sojowy, ale niezbyt mocno, bo przerwiesz proces krzepnięcia. Następnie odstaw serwatkę na pół godziny do ostygnięcia i przecedź przez sito lub gazę. Zostaw na 1-6 godziny w sicie lub wykręć w gazie, aby woda odciekła. Można również przycisnąć zawinięte w gazę tofu czymś ciężkim, na przykład kamionką, aby je sprasować. Po upływie 1 do 6 godzin wrzuć do miski pełnej zimnej wody i zdejmij gazę. Otrzymane domowym sposobem tofu przypomina w konsystencji twaróg z mleka. Teraz otrzymałeś swoje własne tofu. Oto przepis w którym możesz go użyć.
Tofu na śniadanie zamiast jajecznicy
Składniki:
- 30 dkg tofu, odsączonego i rozdrobnionego widelcem
- 1 słodka papryka pokrojona w nieduże kostki
- 30 dkg pieczarek (można dodać także szczypiorek, natkę pietruszki lub garść kiełków)
- 2 łyżki oliwy
- 1-2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki słodkiej śmietanki (lub więcej)
- serek topiony kremowy
- szczypta czarnego pieprzu (można dodać 2 łyżeczki kurkumy)
- sól do smaku
Sposób przygotowania:
Podgrzej olej na patelni, uduś paprykę i pieczarki. Dodaj tofu, polej je sosem sojowym i dodaj przyprawy. Wymieszaj dobrze i zasmażaj przez 5-10 min. Nie pozwól mu stać się zbyt suchym. Kiedy jest prawie gotowe, dodaj śmietanę i serek ( jeśli tofu będzie zbyt suche śmiało możemy dolać więcej śmietanki, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji). Posól do smaku. Wymieszaj ze szczypiorkiem, natką pietruszki lub kiełkami. Podawaj z razowym chlebem.
Żurek:
Składniki:
- 2 litry wody
- 0, 5 kg ziemniaków
- 0,5 l zakwasu do żurku ( dostępny w sklepach, lub można przygotować samemu)
- 4 łyżki stołowe oleju
- Przyprawy: 2 łyżeczki majeranku, 2 łyżeczki soli, 8 ziarenek ziela angielskiego, 6 listków laurowych, 4 ziarenka pieprzu
1 łyżeczka sosu sojowego jasnego, pół łyżeczki pieprzu - 200 ml słodkiej śmietanki do zup (w zależności od upodobań 12% lub 18%)
- ok. 100 g wędzonych kiełbasek sojowych lub kostki sojowej (ugotowanej zgodnie z przepisem na opakowaniu i następnie podsmażonej)
Sposób przygotowania:
Ziemniaki kroimy w kostkę, i podsmażamy w garnku na oleju przez 3 minuty razem z przyprawami (łącznie z solą, ale za wyjątkiem pieprzu mielonego).
Dolewamy wodę i gotujemy aż do momentu, kiedy ziemniaki będą miękkie (około 20 minut).
Dodajemy sos sojowy. Następnie dolewamy zakwas. Gotujemy jeszcze przez 5 minut.
Dodajemy śmietankę. ( Aby się nie zważyła w miseczce mieszamy śmietankę z gorącą zupą i stopniowo dodajemy do reszty zupy). W zależności od naszych upodobań dosalamy. I na koniec dodajemy pieprz. Wrzucamy pokrojone w plasterki i ewentualnie podsmażone parówki sojowe lub kostkę sojową.
Ziemniaczana zapiekanka
Składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 8 pomidorów
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 20 dag żółtego sera
- 200g kwaśnej śmietany
- Przyprawy: sól, pieprz, oregano, bazylia, gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:
W dużym garnku gotujemy wcześniej umyte ziemniaki w łupinkach. Kiedy będą już miękkie, odlewamy wodę i pozostawiamy je do ostygnięcia. Po ostygnięciu obieramy je ze skórek.
W między czasie myjemy pomidory oraz przygotowujemy je do sparzenia. W tym celu w osobnym rondelku zagotowujemy około 1 l wody. Do niewielkiej miski kładziemy pomidory. Kiedy woda się już zagotuje polewamy nią nasze pomidory. Pomidory pozostawiamy we wrzątku przez około minutę. Po tym czasie odlewamy wodę, a pomidory zalewamy zimną wodą i czekamy aż ostygną. Kiedy ostygną ściągamy z nich skórkę.
Pomidory oraz ziemniaki kroimy w plastry a ser ścieramy na tarce. Wnętrze naczynia żaroodpornego smarujemy oliwą z oliwek. Następnie układamy na przemian warstwami kolejno: ziemniaki, następnie pomidory, następnie ser - doprawiamy do smaku solą, pieprzem, oregano i bazylią i znów kolejne warstwy.
Ser należy podzielić na 2 części – około 10 dag będzie służyło do posypywania poszczególnych warstw a resztę dodamy do sosu śmietanowego.
W osobnej miseczce przygotowujemy sos śmietanowy. W tym celu mieszamy śmietanę oraz resztę startego sera z odrobiną soli, pieprzu i gałki muszkatołowej.
Kiedy ułożymy ostatnią warstwę ziemniaków całość polewamy wcześniej przygotowanym sosem śmietanowym.
Wsadzamy do nagrzanego (200 stopni) piekarnika i pieczemy przez około 20 min.(czas zależy od możliwości naszego piekarnika. Ważne aby piec do momentu w którym rozpuścił się ser).
Kolorowe warzywa
Składniki:
- 2 małe strąki czerwonej papryki
- 400 g świeżego brokuła
- 400 g ugotowanych w „mundurkach” ziemniaków
- 300 ml wywaru z warzyw
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki gęstej śmietany
Sposób wykonania:
Strąki papryki kroimy w ćwiartki, następnie w cienkie plasterki. Zagotowujemy dużą ilość osolonej wody i obgotowujemy w niej przez 4 minuty różyczki brokuła, a następnie wyjmujemy je z wody i odsączamy. W garnku roztapiamy masło, wsypujemy mąkę i robimy zasmażkę (podsmażamy mąkę przez 1-2 min.). Następnie wlewamy wywar i na małym ogniu gotujemy sos przez około 5 minut. Dodajemy paprykę i dalej gotujemy ok. 5 minut pod przykryciem.
Ugotowane ziemniaki obieramy, kroimy w plasterki i dodajemy do sosu. Do całości dodajemy śmietanę i mieszamy. Na koniec przyprawiamy pieprzem i solą i dodajemy brokuła.
Życzymy smacznego!