Jemy zdrowo i oszczędzamy!
Często spotkać można się z opinią, że dieta wegetariańska, choć na pewno zdrowa, jest jednak zbyt kosztowna. Czy to prawda? Z pewnością tak, jeśli będziemy odżywiać się wyłącznie kiełbaskami sojowymi czy innymi gotowymi produktami.
"Więcej warzyw i owoców? Ale ile to będzie kosztowało!" Ludzie są przerażeni, kiedy wyobrażają sobie siebie jedzących sałatki owocowe w środku zimy, czy inne wykwintne, tropikalne potrawy. Jednak nie tak powinna wyglądać zdrowa dieta wegetariańska.
Jak wiadomo, zdań na temat zdrowej diety jest bardzo wiele i w dodatku często zaprzeczają sobie nawzajem. Jest jednak kilka zasad zdrowego odżywiania, które powtarzają się w każdym opracowaniu. Oto one:
- jedz produkty sezonowe i pochodzące z lokalnych upraw, ograniczaj produkty szklarniowe i importowane;
- staraj się gotować jak najwięcej w domu, unikaj gotowych potraw, dań typu "instant" (dania w proszku, tzw. błyskawiczne)
- staraj się jeść potrawy świeże, unikaj długiego przechowywania potraw.
To wszystko możemy odnieść do zdrowej diety wegetariańskiej, co nie tylko korzystnie odbije się na naszym zdrowiu, ale także będzie miało zasadniczy wpływ na koszty.
Niektórzy obawiają się także, że będą musieli spędzać zbyt wiele czasu w kuchni. Bez szczególnych okazji nie jest to niezbędne. Na co dzień możemy gotować, stosownie do pory roku i naszego zapotrzebowania energetycznego pożywne dania "jednogarnkowe" w zimie, a w gorące dni przyrządzać lekkie sałatki.
Wszystkie opisywane przez nas potrawy są smaczne, zdrowe i jednocześnie bardzo ekonomiczne - przygotowane z prostych, świeżych składników, łatwe w przygotowaniu i bardzo wartościowe pod względem odżywczym.
Zachęcamy zatem do odkrywania tajników wegetariańskiej kuchni razem z nami. W wielu miastach Polski regularnie organizujemy kursy wegetariańskiego gotowania, na których uczymy jak przygotować takie niedrogie, zdrowe i smaczne wegetariańskie potrawy. Możesz wziąć w nich udział lub korzystac z przepisów, które prezentujemy na łamach naszej strony.
Oto kilka z nich:
Szarlotka
Składniki:
ciasto: 4 szklanki mąki krupczatki, 1,5 kostki masła lub taka sama ilość ghee, pół szklanki cukru trzcinowego lub fruktozy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 paczka cukru waniliowego
mus jabłkowy: 1,5 kg jabłek, 0,5 kg cukru (do słodkich jabłek można dodać go mniej)
Sposób przygotowania:
Jabłka obieramy i kroimy drobno, następnie gotujemy razem z cukrem, aż do rozgotowania. Składniki na ciasto mieszamy. Dzielimy siasto na dwie części. Jedną część wykładamy na blachę. Na warstwie ciasta umieszczamy mus jabłkowy. Drugą część ciasta użyjemy jako kruszonkę - posypujemy nią warstwę jabłek. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika. W temperaturze 190°C pieczemy ok. 1 godz.
Krupnik
Składniki:
2 średnie marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 5-6 średnich ziemniaków, 1 szklanka kaszy jęczmiennej, 2 łyzki oleju, przyprawa typu "warzywko" ( w sklepach ze zdrową żywnością dostepne bez zawartości glutaminianu sodu), sos sojowy, sól i pieprz do smaku,( w sezonie: nać selera, świeże liście lubczyka), ok 3 litry wody.
Sposób przygotowania:
Kaszę bardzo dokładnie płuczemy, zalewamy wodą, gotujemy z łyżeczką soli i łyżką oleju. Kiedy kasza już "rozklei się" - dodajemy warzywa utarte na grube wiórki oraz ziemniaki pokrojone w drobną kostkę. Gotujemy wszystko razem, dodając łyżkę oleju, masła lub ghee. Jeśli mamy świeże lub suszone liście lubczyka, dodadzą zupie smaku. Podobnie poszatkowana nać i łodygi selera. Zupę przyprawiamy do smaku. Przed podaniem dekorujemy natką pietruszki.
Bigos
Składniki:
1 kg kapusty kiszonej, pół średniej wielkości kapusty białej, 1 mały słoik przecieru pomidorowego, szklanka ugotowanej w bulionie z przyprawami kostki sojowej, sos sojowy, 1 łyżeczka kminku, liść laurowy, 2-3 ziarnka ziela angielskiego, łyżka oleju, pieprz i sól do smaku.
Sposób przygotowania:
Gotujemy poszatkowaną kapustę kiszoną z kilkoma szczyptami kminku, pierwsze pół godziny bez przykrycia. Dodajemy poszatkowaną kapustę białą. Gotujemy do miękkości. Kostkę sojową rumienimy na łyżce oleju na patelni, skrapiamy sosem sojowym, wrzucamy do gotującej się kapusty. Następnie dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy. Można dodać także suszone śliwki, garść pokrojonej w słupki marchwi, lub zasmażkę z mąki. Gotujemy wszystko razem na małym ogniu jeszcze ok. pół godziny. Podajemy udekorowane natką pietruszki z pieczywem lub puree ziemniaczanym.
Życzymy smacznego:)